вівторок, 22 листопада 2022 р.

Пам'ятна бронзова медаль, присвячена відкриттю у Берегові в 1991 році пам’ятника Шандору Петефі

 - Чому і як “прописався” у Берегові пам’ятник Шандору Петефі в інтерв’ю виданню UA-reporter розповів один з ініціаторів виготовлення і встановлення монументу, організатор і ведучий урочистості з цієї нагоди, тодішній заступник голови районної ради Арпад Далмай: - Петефі – один з найвідоміших і найвагоміших угорських поетів, гідне місце посідає він і у світовій літературі. Він не лише поет, а й полум’яний революціонер, який із зброєю в руках захищав свободу свого народу від утисків австрійських гнобителів. 12 липня 1847 року, подорожуючи по країні, Петефі побував у Берегові, де написав свій знаменитий вірш “Полудень у полі”. У своїх “Дорожніх листах” він з теплотою і визнанням писав про наше місто. А от Ужгород через невпорядкованість йому не сподобався. Так само, як і Мукачівський замок, де в той час знаходилася в’язниця: остання навіювала йому страх.

Як голова створеного у 1984 році літературного клубу ім.Дюли Іллейша та районної організації КМКС я ініціював збирання коштів на виготовлення пам’ятника Шандору Петефі. На заклик відгукнулось чимало людей… Скульптору зробив Томаш Керешені з Будапешту, відливав монумент у бронзі скульптор Шандор Шебештєн...


Пам’ятній події присвятили медаль, авторами якої є угорські скульптори і медальєри Міхай Фріц та Андраш Ляпіс. З лицевої сторони медалі по колу написи угорською: - Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (Підкарпатська угорська культурна асоціація) - Petőfi Sándor társaság, Kiskőrös (товариство Шандора Петефі у /місті/ Кішкьореш). По центру медалі написи: - Petőfi Sándor szobrának avatása Beregszász 1991 (Урочисте відкриття пам'ятника Шандору Петефі – Берегово, 1991). На реверсі медалі портрет Петефі. 
Були випущені два варіанти: диаметром 32 мм та 42,5 мм. 

Немає коментарів:

Дописати коментар